
Kohtusse pöördumisel on alati omad riskid mis kaasnevad. Peale kohtuotsuse ebakindluse võib peas keerelda ka küsimus, et kui kohtumenetlus nii kaua aega võtab, siis kuidas ma saan üldse kindel olla, et vastaspoolelt ka selle kätte saab mida ma nõuan? Selle jaoks on nõuet kindlustav institutsioon nimega hagi tagamine.
Hagi tagamine on hageja taotlusel kohtu poolt määratav abivahend, mis on mõeldud kindlustama hagejale eduka otsuse korral ka kohtuotsuse täidetavust – inimkeeli hageja saab selle mida ta nõudis. Kohus võib hagi tagada teatud tingimustel.
Hagi tagamine on lubatud olukorras, kus on põhjust arvata, et tagamata jätmine võib raskendada kohtuotsuse täitmist või selle võimatuks teha. Hageja peab esitama kohtule hagi tagamise taotluse, milles ta peab veenvalt ära põhjendama (mitte tõendama), et kui hagi tagamise abinõud ei määrataks, siis oleks tema poolt õigustatult nõutu kättesaamine raskendatud. Kui nõue on ei ole suunatud raha maksmisele, siis võib hagi tagada ka omavoli vältimiseks, kahju suurenemise vältimiseks või muul olulisel põhjusel. Muu oluline põhjus on määratlemata mõiste ja seda võib sisustada igasuguste olukordadega.
Määratavateks abinõudeks on näiteks kohtulikud hüpoteegid, kinnistusraamatu eel- ja keelumärked, tehingute tegemise keelamine. Kohus saab määrata ainult selle abinõu mida taotletud on, seega tuleks eelnevalt läbimõelda, et kas taotletav abinõu on sobilik. See ei tohi asjaolusid arvestades olla kostja jaoks ebaproportsionaalselt koormav. Arvestada ka sellega, et rahaliste nõuete tagamisel küsib kohus taotlejalt tagatist.
Hagita menetluses on hagi tagamisele sarnane institutsioon nimega esialgne õiguskaitse. Esialgse õiguskaitse taotluse esitamine on lubatud ainult siis, kui seaduses on sellise nõude jaoks õiguskaitse taotlemise luba antud. Üldjuhul on abinõud samad mis hagi puhulgi, kuid on samuti nõuete puhul piiritletud.
Hagi tagamise taotluse esitamisel tuleb tasuda riigilõivu EUR 70. Esialgse õiguskaitse taotluse kulud on reguleeritud nõuete järgi. Tegemist on kasuliku institutsiooniga, mida on mõistlik kasutada kui on kahtlusi vastaspoole käitumises ning sellele viitavad ka objektiivsed asjaolud ja tõendid. Hagi tagamise taotluse peab kohus lahendama ühe tööpäeva jooksul. Sellel menetlustähtajal on omad võlud ja valud. Ühest küljest on menetlusosalisele hea võimalus oma nõuet kindlustada, samas koormab see töö all vaevlevad kohtunikud veelgi rohkem üle ja õigusemõistmise kvaliteet kannatab. Hagi tagamise määrus kuulub viivitamatule täitmisele ja seda saab vaidlustada ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.
Lisa kommentaar