
Üksteisele kingituste tegemine on tore tegevus ja südantsoojendav. Nii kingituse saajale kui ka tegelikult kingituse tegijale. Ei ole aga üldse ebatavaline, et kingituse tegija ning kingituse saaja vahelised suhted pöörduvad kehvaks. Emotsioonid on kiired üle võtma ja ennast hakatakse süüdistama ja lolliks pidama, et kuidas ikka võisid sellisele inimesele nii kalli ja olulise kingi teha. Emotsioonides ujumise asemel tuleks aga mõelda sellele, et kas on võimalik kuidagi kingitut tagasi saada.
Kingi tegemise eesmärk on ilmselgelt endale kallile inimesele rõõmu tegemine. Seega kui kingisaaja hakkab ühtäkki käituma sinuga nagu vaenlasega, siis võib tekkida küll tugev tahtmine kallis kingitus tagasi saada. Samamoodi nagu sisuliselt iga teise eluvaldkonna puhul on ka kingituste tegemine tegelikult seadusega reguleeritud ning kingituse tegemisega tekib tegija ning saaja vahele leping.
Tasub teada, et on mitmeid põhjuseid millal kingituse tegija võib kingitud eset tagasi nõuda. Nende hulgas on näiteks kingisaaja jäme tänamatus kingitegija vastu. Kinkijale on jäetud järelemõtlemisaeg, hindamaks lepinguga soovitud eesmärkide täitumist, kingisaajale on aga antud n-ö prooviaeg, tõestamaks kinkijale, et ta on “kingi vääriline”. See tähendab, et kui kingisaaja oma läheb vastuollu kinkija poolt kinkimisel soovitud eesmärkidega, võib kinkijal tekkida õigus kinkelepingust taganeda. Kingisaaja iseenesest õiguspärane käitumine võib kinkija seisukohalt asjaolusid hinnates olla mõistetav jämeda tänamatusena. Äärmiselt subjektiivne ja laia tõlgendusvõimalusega valdkond. Teisteks põhjusteks tehtud kingitust tagasi nõuda võivad olla ülalpidamisvõime vähenemine või kingitusega seotud tingimuse täitmata jätmine kingisaaja poolt.
Kingitust on võimalik tagasi nõuda ühe aasta jooksul peale seda kui jäme tänamatus kinkija vastu sai kinkijale teatavaks, kuid mitte hiljem kui kolme aasta jooksul peale kingituse tegemist.
Lisa kommentaar