
Pika surmväsitava tööpäeva lõpu poole jõudes ei ole ilmselt kellegi enam eriti midagi muud mõttes, kui juba kodu poole liikumine. Kuid kui töö juures on vahetuse lõpus endiselt olukord, mis ei jää kaugele maha kolmandast maailmasõjast, siis tõusevad ihukarvad ka püsti, kui näed enda poole tulemas ülemust, kes tahab jälle nõudma hakata, et jääksid tööle kauemaks. Mis oludes on aga ülemuse nõue ületundide tegemiseks lubatud ja millistes mitte ning mida see endaga kaasa toob?
Üldiselt on vaja ületunnitöö tegemiseks töötaja ja tööandja vahelist kokkulepet. See tähendab, et üldjuhtudel võib tööandja tulla sinu juurde palvega jääda tööle kauemaks, kuid mitte seda nõuda. Kokkulepe tuleb saavutada iga kord eraldi, kui tekib vajadus ületunnitöö tegemiseks. Ettenägematutel ning erandlikel asjaoludel võib tööandja ka nõuda ületunnitöö tegemist. Sellisteks olukordadeks võib olla näiteks kahju ärahoidmine või tööle ilmumata jätnud kolleegi asendamine, kui see on vajalik ettevõtte toimimiseks.
Toonitan siinkohal, et ületunde saab nõuda siis, kui tegemist on erandlike asjaoludega. Samuti on ületunnitöö tegemise tingimuseks asjaolu, et töö on ära vaja teha koheselt. Mõnelt isikult ning mõnes töökeskkonnas aga ei tohi ületunnitöö tegemist nõuda, näiteks alaealistelt ning rasedatelt.
Oletame, et töötad restoranis või populaarses riidepoes ja on suveaeg. Iga päev käib sealt läbi terve armee jagu inimesi ja iga päev nõuab tööandja, et on vaja tööle jääda kauemaks, kuna klientidest jääb maha totaalne lahinguväli. Sellisel juhul ei ole enam tegemist erakorraliste asjaoludega, kus tööandja saaks nõuda kauemaks tööle jäämist. Kiirematel ja tihedamatel perioodidel peab tööandja kas hoolitsema selle eest, et oleks piisavalt töötajaid tööl või siis saavutama alati tööajaga kokkuleppe.
Kui töötaja on teinud ületunnitööd, siis vaikimisi peab tööandja andma esimesel võimalusel võrdses ulatuses vaba aega vastu. Tihti arvatakse, et ületunnid tuleb hüvitada 1,5 kordse tasuga, aga tegelikult peab selleks olema poolte vaheline kokkulepe. Enda huvide kaitseks on mõistlik selline kokkulepe alati kirja panna.
Lisa kommentaar